Powrót do Galerii Zdjęć

Obchody 101. Rocznicy Urodzin Tadeusza Kantora

6 kwietnia 2016 r. Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie, Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Marii Kantora zorganizowali obchody 101. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14, na wielopolskim rynku, złożeniem kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kantora i siostry Zofii. Następnie w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim, dzieci i młodzież z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Marii Kantora przedstawiły spektakl „Gdzieś na rozstajnych drogach Czasu” – scenariusz Lucyna Olech, Halina Brzoza.

Wydarzenie uświetnili, wygłoszeniem prelekcji „Jak szukaliśmy śladów Tadeusza Kantora”, Pani Grażyna Bochenek i Pan Wiesław Syzdyk, w których wykorzystali fragmenty audycji radiowych „Szlakiem Tadeusza Kantora”, wyemitowanych w ubiegłym roku przez Polskie Radio Rzeszów.

Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie wystawy fotografii towarzyszącej projektowi „Szlakiem Tadeusza Kantora” w Ośrodku Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora.

Pan Marek Tęczar Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie podziękował za wygłoszenie prelekcji, powiedział że „Takie przedsięwzięcia jak projekt „Szlakiem Tadeusza Kantora” przyczyniają się do promocji twórczości naszego sławnego rodaka, ale także do promocji Wielopola Skrzyńskiego, w którym urodził się i spędził pierwszych 9 lat życia Tadeusz Kantor.

Podziękował za przygotowanie spektaklu, za uczestnictwo w uroczystości, za złożone kwiaty i współpracę przy organizacji wydarzenia. Powiedział, że mieszkańcy naszej gminy starają się poznawać i doceniać dorobek artystyczny Tadeusza Kantora, mają świadomość, że jego twórczość i fenomen artystyczny mogą stanowić o promocji Wielopolszczyzny w kraju
i na świecie, doceniają to, że jedną z swoich sztuk, z cyklu Teatru Śmierci , Kantor zatytułował „Wielopole, Wielopole”.

O sztuce „Wielopole, Wielopole” opowiadającej o rodzinnej miejscowości Kantora, Franco Quadri napisał: „Kantor połączył w tym przedstawieniu polski mikrokosmos z męką Chrystusa, a Wielopole stało się własnością całego świata”.

Tadeusz Kantor pamiętał i doceniał miejsce, w którym urodził się i spędził dzieciństwo, opisując Wielopole twierdził „Byłem w wielu miejscach na świecie, zwiedziłem wiele krajów, ale nie spotkałem tak pięknych kwiatów i zielonych łąk jak w czasach mojego dzieciństwa w Wielopolu...”

Jesteśmy dumni, że z Wielopolskiej ziemi wywodzi się znany na świecie Artysta, liczymy i prosimy o pomoc w przywróceniu dawnej świetności naszej Kantorówce, w której od 2006 r. mieści się Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu - Muzeum Tadeusza Kantora, który dzięki współpracy z krakowską Cricoteką, prezentuje wystawy poświęcone Artyście”.

Udostępnij: