Powrót do Galerii Zdjęć

Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Przez ten czas nasze państwo nie istniało na mapie Europy, a kolejne pokolenia Polaków z nadzieją i wytęsknieniem oczekiwały wolności. Narodowe Święto Niepodległości jest okazją, aby przypomnieć wszystkim, że nasza Ojczyzna po wielu latach niewoli stała się wolnym państwem.

Organizatorami tegorocznych obchodów Święta Niepodległości byli: Pan Marek Tęczar Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie, Rada Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Uczestników Walk o Wolną Polskę”.

Kwiaty złożyli: Przedstawiciele Samorządu Gminy Wielopole Skrzyńskie, Sekretarz Starostwa Powiatowego w Ropczycach, Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. T. Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, Przedstawiciele Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wielopolu Skrzyńskim, Przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej nr. 2 w Berdechowie, Przedstawiciele młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim.

W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Wniebowziętej w Wielopolu Skrzyńskim odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim pod kierunkiem Pani Aniki Brzoza – Zygmunt i Lucyny Olech przedstawili program patriotyczny pt. „Nasza droga do Niepodległości”. Natomiast Chór „Rolników” z Wielopola Skrzyńskiego zaprezentował koncert pieśni patriotycznych.

W uroczystości udział wzięły Poczty Sztandarowe: Publicznego Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim, Szkoły Podstawowej im. mjra Ludwika Marszałka „Zbroi” w Brzezinach, Szkoły Podstawowej im. prof. Karola Olszewskiego w Broniszowie, Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu, Poczty Sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Wielopola Skrzyńskiego, Wielopola Skrzyńskiego – Sośnic, Brzezin, Broniszowa, Poczet Sztandarowy Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Orlęta, Gminna Orkiestra Dęta z Brzezin oraz Dyrektorzy Szkół i Przedszkola, nauczyciele, samorządowcy, radni i mieszkańcy gminy Wielopole Skrzyńskie.

11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości skłania nas do refleksji nad patriotyzmem. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości oraz przybyłym mieszkańcom Naszej Gminy za udział w obchodach – Marek Tęczar Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie.

Udostępnij: