Powrót do Galerii Zdjęć

Konferencja „Wielopole, Wielopole... – stulecie urodzin Tadeusza Kantora”

W 8 października 2015 roku, delegacja przedstawicieli gminy Wielopole Skrzyńskie na czele z Panem Markiem Tęczarem - Wójtem Gminy Wielopole Skrzyńskie, uczestniczyła w konferencji pod hasłem „Wielopole, Wielopole... - stulecie urodzin Tadeusza Kantora”, zainicjowanej przez Parlamentarny Zespół Wspierania Inicjatyw Kulturalnych. Spotkanie zostało objęte honorowym patronatem Marszałek Sejmu.

Otwierając konferencję Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że rok 2015 jest w szczególny sposób poświęcony Polskiemu Teatrowi oraz Tadeuszowi Kantorowi – „ Ta konferencja pięknie wpisuje się w to, co Sejm robi dla popularyzacji polskiej kultury, wyjątkowych ludzi oraz ich dokonań „ - powiedziała Marszałek Sejmu.
Pani Małgorzata Kidawa-Błońska podczas spotkania nawiązała do wizyty w Wielopolu Skrzyńskim i z uznaniem odniosła
się do działań podejmowanych przez samorząd gminy i lokalną społeczność, w celu pielęgnowania pamięci o Tadeuszu Kantorze. Marszałek Sejmu podkreśliła, że promowanie dorobku Artysty jest jednocześnie dobrym sposobem na promocję regionu.

W swoich wystąpieniach podczas konferencji, ogromną rolę dorobku artystycznego Tadeusza Kantora w kulturze polskiej podkreślili: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Bożena Sławiak; Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Renata Butryn, która od lat wspiera działania podejmowane przez społeczność wielopolską; Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Fedorowicz, który współpracował z Tadeuszem Kantorem i podzielił się wspomnieniami o Artyście z uczestnikami konferencji. Prelekcję o związkach Kantora z Wielopolem Skrzyńskim i działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Kantora odczytał Julian Zegar obecny Prezes organizacji.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć, dokumentów artysty zgromadzonych w wielopolskiej „Kantorówce” oraz projekcja filmu „Ostatnia Wieczerza” w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego.

5 grudnia 2014 r. Sejm VII kadencji podjął okolicznościową uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem Polskiego Teatru. Zgodnie z uchwałą w ramach Roku Teatru Polskiego obchodzona jest także 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora. Kantor został patronem 2015 r. decyzją UNESCO.

Udostępnij: